Choose language Home > Article displaySkip Navigation Links Wednesday 19 June 2013
Advertising / Contact  

Tre generationer på messe
29 June 2012 / Messer / Af Niels Hindborg
Print Tip Debat
Bent, Per og Jesper Mortensen fra vognmandsfirmaet Bent Mortensen i Aarhus var mødt op for at se Jespers nye, specialbyggede trailer.
Vestfyn Trækker får besøg af drenge i alle aldre. En af de ældste besøgende i år var den 82-årige pensionerede vognmand fra Aarhus, Bent Mortensen. Han var kommet for at beundre sit barnebarn Jespers nye specialbyggede trailer. Han havde taget sin søn, Per, med. Det er ham, der i dag driver familievirksomheden Bent Mortensen, som blev etableret i 1929.
- Vi har specialiseret os alle former for kranopgaver, forklarede Per Mortensen, da Transportmagasinet mødte de tre drenge på Nordic Trailers stand.
- Vi har seks biler. De er alle med kraner, men den ene er aftagelig, så vi også kan køre med byggematerialer på en trailer.
Per Mortensen har været i firmaet, siden han vendte hjem fra militæret i 1975.
Det var forespørgsler fra flere kunder, der medførte, at Per Mortensen for ti år siden anskaffede den første bil med kran. Siden er udviklingen godt støt og roligt fremad.
De har nok at lave
I dag er der nok at lave for firmaets seks biler. De udfører kranarbejde for mange, faste kunder. Ved siden af løser man en del ad hoc-opgaver.
Lørdag morgen, før familien tog til Vestfyn, var Per Mortensen oppe klokken fire og ude klokken fem for at aflevere afspærringer til et motionsløb i Aarhus.
- Det er den måde vi driver forretningen på. Vi arbejder, når vores kunder har brug for det, siger han.
- Det betyder ikke noget, om det skulle være midt om natten. Vores eksistensberettigelse er at udføre opgaver døgnet rundt for vores kunder - og det har det altid været, siger Per. Faderen nikker. Per fortsætter:
Kørte med korn
- For en del år siden kørte vi korn og foderstoffer for både DLG og KFK på havnen i Aarhus. Under en havnestrejke arbejdede vi bogstavelig talt i døgndrift i en uge med at køre “russerpiller" fra en fabrik til et lager om dagen.
- Om natten kørte vi dem ud og læssede dem på et skib. Det skete også, at jeg brugte nogle timer til at køre en Bobcat nede i lasten.
Continues...
1
2
 
Page 1 of 2
 
 
Gallery (1/2)
Show original picture
Tre generationer Mortensen var på transportmesse i Ejby. Det er Bent Mortensen, Per Mortensen og Jesper Mortensen.
Tip a friend...
Your name:
*
Your email:
*
To email:
*


0
Post a comment!
Here you may express your opinion.
In order to participate in the debate, you must be logged in.
If you are not a registered user, you can create a new account by following this link. The registration process only takes a minute.
LOG IN
Email:
Password:
Remember me
New user
Forgot password
No comments posted yet.





All material on this site is protected by the law regarding copyright. Pictures and text may not be copied, sold or distributed further without permission.
Transportmagasinet is part of Danske Fagmedier ApS
Marielundvej 46 E, DK-2730 Herlev | Tel: +45 70 11 51 01 | Fax: +45 44 85 10 13 | Email:
info@transportmagasinet.dk