Alarmerende mange ulykker i transportbranchen – ny pulje giver gratis hjælp til virksomheder
Hvert år koster arbejdsulykker og nedslidning millioner i sygefravær, erstatninger og tabt produktion for mange transportvirksomheder. BFA vil vende udviklingen og har afsat en pulje øremærket midler, der giver adgang til professionel rådgivning og undervisning i arbejdsmiljø.
Transportbranchen ligger helt i top, når det gælder arbejdsulykker og nedslidning. Hvert år koster det millioner i sygefravær, erstatninger og tabt produktion – bag tallene står både medarbejdere og virksomheder, som rammes hårdt.
For at vende udviklingen har BFA Transport (Branchefællesskabet for Arbejdsmiljø) afsat en pulje øremærket midler, som nu giver transportvirksomheder adgang til professionel rådgivning og undervisning i arbejdsmiljø – helt uden omkostninger. Puljen er finansieret via virksomheders obligatoriske bidrag til arbejdsskadeforsikringen. Dermed er indsatsen allerede betalt af branchen selv, men virksomhederne får nu mulighed for at trække direkte værdi ud af de midler, de i forvejen indbetaler.
DEKRA er blandt de aktører, godkendt til at gennemføre møder og virksomhedsforløb under ordningen. Dermed kan transportvirksomheder få kvalificeret hjælp til at afdække udfordringer, styrke deres arbejdsmiljø og skabe en mere sikker hverdag – helt uden at det koster virksomheden noget.
Puljen er både tids- og beløbsbegrænset, og indsatsen tilbydes derfor kun, så længe der er midler til rådighed.
Virksomheder, der ønsker at høre mere om mulighederne i puljen, kan kontakte DEKRA på +45 20 67 82 07 eller læse mere på https://www.dekra.dk/faerre-ulykker.