23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Lastbilproducenter ønsker Euro6 normen udskudt

Krisen bør få politikerne til at udskyde kravet om Euro6-motorer i nye lastbiler i mindst to år til 2014.
Annonce

Krisen bør få politikerne til at udskyde kravet om Euro6-motorer i nye lastbiler i mindst to år til 2014.

Det de tyske lastbilproducenter med Daimler-koncernens lastvognschef Andreas Renschler i spidsen, der er formand for bilindustriens ( VDA) udvalg for erhvervskøretøjer, der beder om udsættelse. Euro6-motorerne skal efter planen være standard fra 2012.

Annonce

- Af hensyn til såvel transportbranchen, som producenterne af erhvervskøretøjer forslår vi at emissionsnormen Euro6 bliver udskudt til 2014, siger Andreas Renschler.

Annonce

Han fremhæver, at en udsættelse vil være omkostningsfri for Staten, mens det vil repræsentere en mærkbar lettelse for bilproducenterne og deres kunder.

Annonce

Et lastvogn med Euro6-motor skønnes at komme til koste 10 procent mere end en Euro5-lastvogn. Samtidig ventes brændstofforbruget at blive mellem to og tre procent højere.

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|