23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Lloyd’s List tvivler på rateforhøjelser

En række store containerrederier har i de sidste tre uger hævet raterne på oversøiske containertransport.
Annonce

En række store containerrederier har i de sidste tre uger hævet raterne på oversøiske containertransport.

Rateforhøjelserne er alle blevet begrundet med behovet for at genoprette prisen efter efterårets og vinterens dramatiske drop.

Men Lloyd’s List tror ikke på, at det lykkedes containerrederierne at trække fragtraterne opad igen.

Annonce

De grundlæggende årsager til det kraftige ratefald siden sidste sommer - nemlig faldende godsmængder kombineret med en voldsom overkapacitet på grund af offensive nybygningsprogrammer – er stadig til stede.

Annonce

Den samlede containerfragt dykkede med 9 procent i fjerde kvartal 2008 og godsvolumen nåede slet ikke op efter luft i januar i år, hvor volumen faldt med hele 20 procent skriver Lloyd’s List ifølge nyhedsbureauet Direct.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02