23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Protestaktion blev en fuser

Beslaglagte lastvogne og en tur på politistationen fik islandske vognmands- og chaufførprotester til at forstumme.
Annonce

Beslaglagte lastvogne og en tur på politistationen fik islandske vognmands- og chaufførprotester til at forstumme.

Islandske vognmænd indledte i april en landsdækkende protestaktion mod de store afgifter på brændstof, hvor prisen også på Island er på vej mod nye rekorder.

Annonce

Samtidig ytrer de islandske lastbilejere også deres utilfredshed med EU’s køre- og hviletidsbestemmelser, som de absolut ikke mener passer til forholdene i landet.

Aktionerne er blandt andet blevet gennemført ved i myldretiden at aktionere i vejkryds med store lastvogne og har snart forløbet en måneds tid.

Annonce

Nu ser det imidlertid ud til at det hele ender med en fuser.

Politiet har ifølge informationer fra en islandsk vognmand, som TTN har kontakt til, beslaglagt 12 lastvogne og taget 20 aktionerende transportfolk med på politistationen.

Annonce

Dermed er interessen for at deltage i den slags aktioner faldet drastisk.

De islandske vognmænd har ikke nogen samlet organisation til at varetage interesserne, hvilket har været en stor ulempe i den nuværende situation, hvor oliepriserne bare drøner i vejret - uden at vognmændene kan opnå et tilsvarende olietillæg på fragten.

Annonce

Vognmændene vil gerne have en reduktion i vægtafgifterne og olieafgifterne i forhold til de store stigninger på olieprisen.

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.108|