23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Parkerings-kritik

Transporterhvervets parkeringsmuligheder er blevet forringet væsentligt i hele Vejle Kommune, lyder det fra DTL Region Syd
Annonce

Transporterhvervets parkeringsmuligheder er blevet forringet væsentligt i hele Vejle Kommune, lyder det fra DTL Region Syd

Det er sket gennem en ny parkeringsbekendtgørelse som er trådt i kraft pr. første januar i år, og DTL Region Syd har derfor i et brev til Teknisk Forvaltning i Vejle gjort opmærksom på det uheldige i den nye parkeringsbekendtgørelse.

Annonce

Konsulent Jens Staugaard Holdt skriver i brevet bl.a. - Det er vort indtryk, at der i forhold til den tidligere bekendtgørelse er sket en væsentlig indskrænkning i vognmandserhvervets muligheder for at parkere deres køretøjer i nattetimerne i nærheden af faciliteter, der kan opfylde chaufførens krav til rast hhv. lade sig transporterer til og fra bopælen.

Annonce

Parkering må nu kun finde sted i en afstand af minimum 200 m udenfor byzonemarkeringen, og det finder DTL uhensigtsmæssigt.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02