23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Stærk vækst i containere

”Det er utrolige tal”, siger Uffe Steiner Jensen, formand for Danske Havne efter, at containervæksten i 1. halvår 2007 er steget med hele 19 procent og er for opadgående
Annonce

”Det er utrolige tal”, siger Uffe Steiner Jensen, formand for Danske Havne efter, at containervæksten i 1. halvår 2007 er steget med hele 19 procent og er for opadgående

Mængden af containere ind og ud af de større danske havne vokser kraftigt. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. I første halvdel af 2007 blev der løftet 233.000 containere over kajerne. I første halvdel af 2006 var tallet 197.000.

Annonce

Antallet af containere har længe været i stærk vækst på havnene, men dette overstiger alle forventninger. Det er dobbelt så meget som selv de mest optimistiske prognoser har forudsagt, siger Uffe Steiner Jensen, som påpeger, at hvis væksten holder året ud, vil mængden af containere på de større danske havne være vokset med mere end 50 procent på tre år.

Annonce

Stor aktivitet

- Danske havnes effektivitet ligger helt i top i internationale undersøgelser. Vi investerer som aldrig før, og arbejder fortsat på at blive bedre. I år er der allerede kommet mange nye ruter til, og de eksisterende ruter udvider med flere afgange og større skibe, siger han.

Annonce

De ny tal fra Danmarks Statistik viser også, at tørbulk – f.eks. sand, cement, korn og foderstoffer – også er i stærk vækst på havnene. Dette gods (ekskl. kul) er vokset med 15 pct. på de større havne i forhold til samme periode sidste år.

Annonce

Fotograf: Thorbjørn Hansen. Danske Havne

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.095|