23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DTL vil fastholde rejsegodtgørelse

Regeringen er for tiden under pres for at sænke den skattefri rejsegodtgørelse til medarbejdere, der arbejder så langt væk, at de ikke kan overnatte hjemme.
Annonce

Regeringen er for tiden under pres for at sænke den skattefri rejsegodtgørelse til medarbejdere, der arbejder så langt væk, at de ikke kan overnatte hjemme.

Det er en ordning, som i særlig grad har betydning for lastbilchauffører og især eksportchauffører, som ofte overnatter i deres lastbil

Annonce

- Det vil være endnu en forringelse af danske vognmænds internationale konkurrenceevne, hvis satsen for rejsegodtgørelse sænkes. Endnu flere vil udflage. I forvejen ser vi et stigende antal udenlandske lastbilchauffører på de danske veje. Er det det, vi vil, i Danmark, spørger adm. direktør Erik Østergaard, DTL, op opfordrer regeringen til at sikre den danske konkurrenceevne ved at fastholde rejsegodtgørelsens niveau.

Annonce

Nej til særregel

- Transportbranchen er hele tiden under pres – og til tider også på grund af danske særregler. Men en effektiv transportbranche er et aktiv for Danmark og er en af årsagerne til, at samfundet holdes i gang. DTL er bl.a. derfor modstander af, at man yderligere forringer transporterhvervets vilkår, siger han.

Annonce
Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|