HFR lancerer ny linktrailer til modulvogntog
Vognproducenten HFR i Rødekro har netop lanceret en helt ny linktrailer til brug for de kommende modulvogntog. Der er tale om en uniktrailer, der har hydraulisk styring på den bagerste aksel, så vogntoget skal bruge mindre plads ved drejemanøvrer.
AnnonceLinktraileren forventes at få en stor udbredelse i Danmark, når modulvogntogene begynder at rulle næste år. Med denne modulvogntogskombination kan den samme trækker nemlig håndtere både linktraileren og den almindelige trailer, når der skal køres ud for det kommende supervejnet, hvor modulvogntogene får lov til at rulle.
AnnonceSamtidig er det også let at sende et modulvogntog af denne type â€løst†over med en færge f.eks. mellem Jylland og Sjælland.
Annonce-----
Annonce Annonce