23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Rederi-glæde

Annonce

Det er til ikke mindst rederiernes tilfredshed lykkedes at undgå et EU-regelsæt, som ville forbyde fortsat kørsel med 45 fods containere efter årsskiftet.

Bag dette resultat ligger en stor indsats fra transport- og energiminister Flemming Hansen, medlem af Europa-Parlamentet Anne E. Jensen (V) og ministeriets embedsmænd, som netop har fåetEUs transportkommissær Jacques Barrot til at bekræfte, at Danmark og andre EU-lande kan tillade den fortsatte kørsel med disse containere.

Annonce

45 fods containere benyttes i dag med fordel til international transport af særligt højværdigods, og transporterne i EU har ikke hidtil været årsag til særlige problemer. Havde man forbudt brugen af disse containere, ville resultatet have været, at godset skulle fordeles på flere containere med flere lastbiler på vejene til følge.

Annonce

Fortsat tilladt

På baggrund af det åbenlyst uhensigtsmæssige i et sådant forbud har transportministeren og Anne E. Jensen, begge rejst spørgsmålet over for transportkommissær Jacques Barrot. Kommissæren har i forbindelse med transportministerrådsmødet den 12. oktober 2006 bekræftet overfor Flemming Hansen, at Europa-Kommissionen ikke ser noget til hinder for, at medlemslandene fortsat tillader brug af 45 fods containere.

Annonce

- For rederierhvervet er det afgørende, at usikkerheden hermed er fjernet, således at søfarten fortsat kan tilbyde kunderne i EU det mest effektive transportudstyr, lyder det fra Danmarks Rederiforening.

-----

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web03