23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DHL distribuerer LEGO-klodser

LEGO har i sidste uge åbnet distributionscenter i Jimy 10 kilometer fra Prag og har outsourcet alle logistikaktiviteterne til DHL Exel Supply Chain.
Annonce

LEGO har i sidste uge åbnet distributionscenter i Jimy 10 kilometer fra Prag og har outsourcet alle logistikaktiviteterne til DHL Exel Supply Chain.

Aftalen betyder, at hver eneste legoklods, der efter 2007 skal ende hos en forbruger i Europa, Asien, Afrika eller Sydamerika, vil have passeret den tjekkiske republik. Distributionscentret omfatter 60.000 kvadratmeter lager og er LEGO Gruppens største i Europa.

Annonce

Egil Møller Nielsen, LEGO Gruppens koncernchef for Logstik i Europa og Asien, siger:

- Vi er overbevist om, at centraliseringen af vore distributionsaktiviteter hos DHL Exel Supply Chain i Jimy er den helt rigtige løsning for os. Den betyder, at vi kan nå vore kunder inden for den aftalte tid på en kosteffektiv måde, og tilføjer: - Det styrker LEGO Brandets førende position at vi konstant holder fokus på selskabets logistikaktiviteter.

Annonce

Distributionscentret i Jimy har i dag 280 medarbejdere og huser produkter fra distributionscentrene i Flensborg, Lyon og Dunkerque. LEGO produkter fra Hohenwestedt i Tyskland og Billund i Danmark vil bliver overført til det nye distributionscenter i løbet af første halvdel af 2007, og 600 nye arbejdspladser vil opstå i kølvandet af LEGO Gruppens nye distributionscenter ved Prag.

Annonce

-----

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|instance-web02