23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Kronjysk vognmand har 40 års jubilæum

Annonce

Erling Andersen startede sin vognmandsforretning i 1966 med en Leyland Comet, som blev anskaffet i bytte for Erling Andersens private vogn.

Allerede den næste dag var der bud efter Leyland?en hvor det første stykke arbejde var kørsel for Gunner T. Strøms Finercentral.

Annonce

Herefter forsatte Erling Andersen med blandet kørsel for private og entreprenører. I 1972 blev den første kranvogn, en Volvo NB86 med en 10 tm kran med tilhørende grab indkøbt. I øvrigt den første kranvogn med grab i Randers.

Annonce
Fem kranvogne

I 1983 blev der yderligere anskaffet en kranvogn, og siden er der kommet flere til. Vognmand Erling Andersen råder i dag over fem kranvogne, der spænder i størrelsen fra 3 til 130 tm samt to containervogne med en tilhørende stor flåde af hejseladscontainere i mange forskellige størrelser. I år har firmaet fået leveret to nye kranvogne, med henholdsvis en mellemstor og en stor kran.

Annonce

Vognmand Erling Andersen kører selv med en lille kranvogn.

Administrationen varetages af datteren Camilla, sammen med forældrene. Sønnen Casper Andersen kører med en ny kranvogn, så næste generation er kørt i stilling.

Annonce

Jubilæet bliver fejret på Fiskerestaurant Pakhuset i Randers den 8. september fra 13 ? 17.

-----

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|