23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Kartelrazzia mod luftfragtsselskaber

Luftfragtsselskaber i Europa og USA ransaget i forbindelse med mistanke om ulovlige aftaler omkring brændstof- og security tillæg.
Annonce

Luftfragtsselskaber i Europa og USA ransaget i forbindelse med mistanke om ulovlige aftaler omkring brændstof- og security tillæg.

Det var ikke kun SAS Cargo i København, der havde uanmeldt besøg fra kartelmyndighederne i går. Luftfragtselskaber over hele Europa og i USA blev ransaget i en koordineret aktion mellem EU-Kommissionen og kartelmyndighederne i USA.

Annonce

Myndighederne mistænker luftfragtsselskaberne for at have indgået ulovlige prisaftaler omkring brændstof- og securitytillæg

Annonce

Tyngdepunkterne i razziaerne var Frankfurt i Tyskland og Chicago i USA. I Europa blev AirFrance-KLM, Lufthansa, British Airways, SAS og Cargolux ransaget. Men også ikke europæiske selskaber som Cathay Pacific, United Airlines, Japan Airlines, Lan Chile og Air New Zealand blev ransaget.

Annonce

-----

Annonce
Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04