23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Udsigt til afslutning på spansk transportstrejke

Strejke har ramt bilindustrien hårdt
Annonce

Strejke har ramt bilindustrien hårdt

Det spanske transportforbund CETM indledte mandag en storstrejke i protest mod transporterhvervets arbejdsforhold og især konsekvenserne af de høje brændstofpriser. Strejken startede trods betydelige indrømmelser fra regeringen i Madrid, som oven i købet blev godtaget af en række andre spanske transportorganisationer.

Annonce

Men CETM har tilsyneladende fokuseret på spørgsmål om socialt ansvar for medarbejdere, der har været udsat for arbejdsskader. Det ser ud til den spanske regering overvejer at bøje sig for CETM’s pres.

Annonce

Strejken har allerede ført til betydelige flaskehalse på dele af det spanske transportmarked. Især bilindustrien er hårdt ramt.

Annonce

Angiveligt skulle produktionen på Peugeots og Citroëns montagelinier være standset, fordi fabrikkerne ikke kan komme af med færdigproducerede biler.

Annonce

-----

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03