23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

P.C. Holm Pedersen tilpasset

IAT, Esbjerg, der købte P.C. Holm Pedersen, Hvalpsund A/S for to et halvt år siden, har besluttet at neddrosle aktiviteterne i Hvalpsund.

IAT, Esbjerg, der købte P.C. Holm Pedersen, Hvalpsund A/S for to et halvt år siden, har besluttet at neddrosle aktiviteterne i Hvalpsund.

Direktør Jørgen Sørensen, IAT, siger til e-nyt: – Vi kører stadig i P.C. Holm Pedersen regi, men da vi har mistet en stor ordre (Crown. red.), har vi set os nødsaget til at tilpasse virksomheden i Hvalpsund. Administration og disponering er derfor flyttet til Esbjerg, og vi har måttet sige farvel til 30 chauffører. Vi har stadig ti vogntog tilbage i Hvalpsund, 10 til 15 chauffører og samarbejder med seks fremmede vognmænd, og vi har været ude og tale med kunderne. De nye aftaler er på plads, slutter Jørgen Sørensen, IAT.

-----

Supply Chain Management Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|