23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ny uddannelse: Aarhus vil producere 80 e-købmænd om året

Annonce

- E-commerce er big business og buldrer derudad, og vi har længe efterspurgt en specialiseret uddannelse med fokus på digitale færdigheder koblet med forretningsforståelse.

Sådan siger Niels Ralund, højt profileret e-handelsdirektør i Dansk Erhverv i en pressemeddelelse fra Erhvervsakademi Aarhus, hvor man præsenterer netop det, som Ralund efterspørger:

Annonce

En spritny erhvervsrettet uddannelse - professionsbachelor i e-commerce og digital marketing - som varer tre et halvt år, inklusive praktik. De første studerende begynder til august 2024, og det er planen, at der skal produceres 80 e-købmænd om året.

Annonce

- Det har længe været et stort ønske hos os at få en uddannelse i e-commerce, så det skal Erhvervsakademi Aarhus have stor ros for. Digitalt salg er en kæmpe vækstmotor og Danmark risikerer at blive hægtet af, siger DI’s ekspert i e-commerce, Mie Bilberg.

Annonce

Hun glæder sig ikke mindst over, at dimittenderne også vil blive specialiseret i e-eksport, så de kan hjælpe virksomhederne med det digitale eksportsalg.

- Danmark er en eksportnation, men virksomhederne mister salg og taber markedsandele, hvis vi ikke er konkurrencedygtige på det digitale eksportmarked, der bliver større for hvert år. I Danmark har vi for eksempel et potentiale at hente, hvis vi får flere markedspladsspecialister, da de store eksportmarkeder er domineret af de store online-markedspladser som Amazon og eBay, siger hun.

Annonce

Annonce
Supply Chain Management Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web04