23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Forsøg med afbrænding ved Storebæltsbroen

Sund & Bælt vil styrke biodiversiteten langs Storebæltsbroen. Det skal ske ved at brænde naturarealer af

Der er ingen grund til at blive nervøs, hvis man oplever røg og brand, når man krydser Storebæltsbroen torsdag den 7. marts.

Det er bare Sund & Bælt, som er i gang med at brænde af som en del af naturplejen. Det fremgår af en meddelelse, som Sund & Bælt har sendt ud.

Formålet med afbrændingen er at styrke biodiversiteten og optimere driften på arealer, hvor høj vegetation vanskeliggør væksten af blandt andet sjældne urter. Metoden med at brænde af er ikke kun til gavn for naturen, men har også et driftsmæssigt potentiale, da afbrænding kan anvendes på skråninger og områder, der er vanskelige at vedligeholde.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|