Et nyt fag giver ordblinde elever en direkte indgang til transport og logistik.
Initiativet er gjort muligt af ATTA Fonden, der har bidraget til, at en efterskole kan investere i blandt andet lastbilsimulatorer og ATV’er.
– Alle eleverne kæmper med ordblindhed, og de har ofte oplevet nederlag i skolesystemet. De lærer bedst gennem praktiske og erfaringsbaserede aktiviteter, og det her nye fag passer perfekt til deres behov. Derfor er vi meget glade for at tilbyde det. Det er en konkret investering i elevernes fremtid, udtaler viceforstander Thomas Vinther i en pressemeddelelse.
ATTA Fonden er stiftet af Thorkil Stæhr Andersen og Annie Stæhr Thomsen, som i årtier har drevet virksomheder inden for transport og logistik.

Fonden ejer blandt andet Frode Laursen, Skanol og Kaj Madsen samt dele af TA Logistics.
– Jeg er selv ordblind, og Annie har som tidligere gymnasielærer mødt mange børn, der kæmper med ordblindhed. Derfor ved vi, hvor meget det kan spænde ben, og hvor ondt det kan gøre. Men vi ved også, hvor langt man kan komme, hvis man får den rette støtte og de rigtige værktøjer. Derfor ønsker vi at støtte andre i at finde deres plads i livet og skabe håb om en god tilværelse, forklarer Thorkil Stæhr Andersen i en pressemeddelelse.
Tidligere har fonden finansieret et landsdækkende projekt med træningsprogrammet Doolexia, der viste dokumenteret effekt i at styrke ordblindes stave- og læsefærdigheder.
Ifølge viceforstanderen kan det nye linjefag blive et vendepunkt for flere af eleverne, fordi undervisningen giver både selvtillid og faglig succes.