Her kan du administrere brugerne af din virksomhedsløsning.
Velkommen til virksomhedsløsning
Din IP-adresse er registreret hos ovenstående virksomhed.
Klik videre for at oprette din profil, og få adgang til de emner og nyheder, der er mest relevante for dig.
Generationsskifte og grøn omstilling presser små vognmænd – “vi kommer til at se mange opkøb”
De næste fem år bliver afgørende for de små transportvirksomheder, vurderer vognmand Jens-Ole Larsen fra Slagelse Transportcenter. Han forudser en bølge af opkøb og lukninger drevet af generationsskifte, nye miljøkrav og stigende kompleksitet i driften
Den danske vognmandsbranche står over for et historisk skifte. Det mener Jens-Ole Larsen, ejer af Slagelse Transportcenter og mangeårig aktør i Danske Fragtmænd-netværket.
- Jeg er sikker på, at der kommer til at ske rigtig mange virksomhedsopkøb, fordi ejerne bliver trætte og gamle – og der er bare ikke nogen til at tage over, siger han til Lastbilmagasinet.