Færdselssikkerhedskommissionen har en målsætning om, at vi i år 2020 skal ned på maksimalt 120 trafikdræbte personer om året. Hvis det mål skal nås, kræver det indsatser på mange områder.
- Faldet i antallet af dræbte i forhold til sidste år er glædeligt, men vi har stadig et vigtigt stykke arbejde foran os med at forbedre sikkerheden på vejene, siger afdelingsleder Marianne Foldberg Steffensen fra Vejdirektoratets Trafiksikkerhedsafdeling.
Annonce- I Vejdirektoratet skal vi fortsætte med at udrydde sorte pletter. Samtidig skal vi også tænke i nye måder at optimere trafiksikkerheden på.
AnnonceVejdirektoratet vil i 2015 blandt andet indføre tiltag mod højresvingsulykker. Desuden skal der tages nye værktøjer i brug for at forbedre de statistiske analyser af trafikulykker på de danske veje.
Annonce