23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Havn køber areal i transportcenter

Havneselskabet ADP udvider med 750.000 kvadratmeter for at etablere en såkaldt tørhavn i Taulov.

I første omgang har ADP købt et areal på 200.000 kvadratmeter erhvervsjord i Danmark C-området i Taulov af Fredericia Kommune for 40 millioner kroner; men havnen har sikret sig forkøbsret på yderligere 550.000 kvadratmeter.

ADP’s nuværende areal er på 75 hektar – altså 750.000 kvadratmeter – så den nye tørhavn kan derfor komme til at indebære en fordobling af havnens nuværende areal.

- Planen er at skabe et optimalt transport- og erhvervsknudepunkt, lyder der fra ADP.

- Virksomhederne, der i dag lejer sig ind på ADP’s arealer ved havnen, vil også kunne leje sig ind i bygningerne på den nye tørhavn. Herfra har de unikke muligheder for transport via den lette adgang til havnen, jernbanenettet, motorvejene og lufttransport.

Hvordan ADP vil drive den nye tørhavn er endnu ikke besluttet.

Den nye tørhavn forventes at skabe godt 1.000 nye arbejdspladser inden for de næste ti år. En del af disse job vil være ufaglærte. Havnen genererer på nuværende tidspunkt godt 2.300 arbejdspladser.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web04