Nye trafiktal for årets første fem måneder viser et særdeles positivt billede af færgetrafikken for Færgens ruter til henholdsvis Bornholm, Samsø, Fanø, Als og Langeland. Dermed sætter Færgen sig yderligere i scene som det foretrukne bindeled til det danske ørige.
Spodsbjerg-TårsPå ruten mellem Spodsbjerg og Tårs er der tale om en stigning på 6,3 procent for antallet af fragtede passagerer sammenlignet med den tilsvarende periode sidste år.
Esbjerg-FanøSamtidig viser ruten mellem Esbjerg og Fanø en stigning på 0,7 procent for antallet af passagerer. Billedet er ligeledes positivt for ruterne til og fra Bornholm og Samsø, mens ruten mellem Bøjden og Fynshav er alene om at vise en tilbagegang.
1,3 millioner passagererTotalt har Færgens i alt otte ruter til de fem øer fragtet 1.393.426 personer i årets første fem måneder, hvilket er over 15.000 flere end samme periode i 2013. Antallet af fragtede biler lyder på 361.632, hvilket er cirka 9.000 flere end den tilsvarende periode sidste år.