Hæder til HPT-medarbejder
handlede profe3ssionelt, da førstechaufføren fik et ildebefindelde bag rattet på vej til Padborg.
Sådan siger direktør Mogens Therkelsen fra H.P. Therkelsen A/S i Padborg.
- Dygtige chauffører er med til at vise respekt og sikkerhed i den stigende trafik; men de kan også hjælpe ved akut opstået sygdom.
Det skete i forrige uge natten mellem fredag og lørdag, hvor en af HPTs lastbiler var på vej hjem fra Nordheim i Tyskland til Padborg.
- Kort efter afgangen fra Nordhein får førstechaufføren et ildebefindende og besvimer ved rattet med en hastighed på 80 km/t på 3-sporet motorvej i Tyskland. Hjælpechaufføren, Rüdiger Böwes, reagerer lynhurtigt og beslutsomt. Han forsøger at styre lastbilen, selv om førstechaufføren ligger hen over rattet.
Rüdiger Böwes nedbremser vogn med håndbremsen til en minimums hastighed, men samtidig via mobil tilkalder han politi og ambulance for at afværge katastrofeuheld på motorvejen med de hastigheder, der køres.
Hele denne aktion skete uden dramatik, men dog med den alvor det hele opstod i.
- Der kunne have sket forfærdelige ting for de to chauffører, men også for de andre trafikanter, hvis Rüdiger Böwes ikke havde handlet så professionelt og kontant i denne situation.
Derfor er Rüdiger Böwes blevet hædret i firmaet.