Bilen er en Scania R 560 med trippel bogie opbygget med Hiab kranen XS 244 EP-5 HiPro CD med opstigningsplatform og stor oliekøler. Derudover Nopa 3-vejstip med pendel lodret i venstre side og i højre side, hel, dobbelt-svingbar side. Bagsmæk med hydraulisk automatsmæk i stål samt tophængt smæk med side-svingbar svensker-opluk. Opbygget med skuffer og afdækninger i begge sider.
Netkurve mellem bagaksler. Fremstilling af lygtebom med diode lygter monteret på førerhus. Lys i frontgitter samt diverse arbejdslamper og blitz blink med dioder.
Vejby Cementstøberi har mere end 50 års erfaring i betonindustrien.
Udover betonvarer, har de også en vognmandsforretning samt Vejby Kloakservice, så over hele linjen udføres der arbejde inden for jord, beton & kloak arbejde, samt alt inden for brolægger arbejde.