Det må de ikke i dag på grund af EU-lovgivningen.
De fem lande bakker op om EU-kommissionens nye forslag, der ændrer reglerne, så det skulle være muligt for modulvogntog at krydse grænserne mellem lande, der allerede tillader modulvogntog.
Der er stor modstand mod forslaget i EU. Senest har en såkaldt EU-rapportør, Jörg Leichtfried, anbefalet Transportudvalget forbyde modulvogntog at krydse landegrænserne.
- Det er komplet uforståeligt, siger Michael Svane, direktør for DI Transport.
- Modulvogntog er tilladt i både Sverige og Danmark- De bør selvfølgelig også kunne krydse grænsen ved at køre over Øresundsbron.
- EU skal skabe et fælles europæisk marked - ikke genindføre kunstige grænser mellem landene, siger han.
- Derfor appellerer vi til, at Europa-Parlamentets Transportudvalg tager højde for de mange gode erfaringer i Norden og Holland.