23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Chauffør er død efter ulykke på bagsmæk

Efter ulykken ved DLG i Aars er den 57-årige chauffør nu afgået ved døden. Han blev klemt af spjæld på bagsmæk

En chauffør er død, efter at han tirsdag morgen blev klemt i bagsmækken på en lastbil i Aars.

Arbejdsulykken skete tirsdag morgen.

Chaufføren, en 57-årig mand fra lokalområdet, døde natten til onsdag på Aalborg Sygehus, skriver nordjyske.dk.

Ulykken blev opdaget ved halv ni-tiden hos DLG på Vestvej. Her fandt nogle medarbejdere det påfaldende, at lastbilen holdt stille nær anlægget i så lang tid.

Chaufføren var blevet klemt fast i et mandehul i bagsmækken.

Hydraulikken til et spjæld kan styres gennem en fjernbetjening, og muligvis er den blevet aktiveret, da chaufføren kravlede gennem hullet, lyder den foreløbige vurdering.

Under politieskorte blev den tilskadekomne svært kvæstede mand kørt til behandling på Aalborg Sygehus.

Arbejdstilsynet blev tilkaldt for at undersøge omstændighederne ved ulykken. Politiet sagde tirsdag, at manden formentlig havde været i klemme i mere end en time.

/ritzau/

BREAKING
{{ article.headline }}
0.124|instance-web04