- Prisen på de 25.000 kroner er måske ikke det helt store beløb for nogle af modtagerne, A.P. Møller, Lego, DFDS eksempelvis, men seneste modtager fik mulighed for at hente en speaker op til deres arrangement. Det var 'Trafikdage i Aalborg', der fik gavn af beløbet på den måde. Foruden altså den anerkendelse og hæder og ære, der også følger med, siger TØFs bestyrelsesformand Michael Svane til Transportmagasinet.dk.
AnnonceTransportøkonomisk Forening er et fagligt forum på tværs af transportformerne, hvor viden, erfaringer og ledelsesmæssige kompetencer udveksles og formidles inden for områder som transportteknik og -økonomi, -forskning og -uddannelse.
AnnonceForslag til kandidater til dette års pris skal sendes til TØF senest ved udgangen af denne måned.
I TØFs bestyrelse sidder, foruden Michael Svane fra DI Transport, topfolk fra blandt andre Danmarks Rederiforening, DSB, SAS, Danske Speditører, Vejdirektoratet og Danske Havne.
Annonce