Vagar lufthavn er Færøernes eneste lufthavn. Den ligger 1,5 km fra bygden Sørvagur på øen Vagar. Efter at tunnellen fra Streymoy til Vagar blev bygget i 2003, er det blevet lettere at komme til lufthavnen fra hovedøerne.
Den 1. april 1963 blev lufthavnen åbnet for civil trafik. På grund af Færøernes skiftende vejforhold har den 1.250meter lange landingsbane haft ry for at være en af de farligste i Europa. i 2011 blev banen udvidet til 1.799 meter.
I 2005 overtog det færøske hjemmestyre lufthavnen fra Statens Luftfartsvæsen. Vagar er hovedbase for Færøernes eneste luftfartsselskab, Atlantic Airways. Udover flyvninger mellem internationale destinationer, herunder Danmark, er der helikopterruter til de afsidesliggende bygder på Færøerne via Torshavn og Klaksvík.