23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ulykke lukkede kortvarigt Øresundsbroen

En bilist kørte ind i rækværket på Øresundsbroen i retning mod Danmark, hvilket kortvarigt lukkede broen.
Annonce

En trafikulykke betydæd, at Øresundsbroen i retning mod Danmark kortvarigt var lukket for motorvejstrafik. Det oplyser Øresundsbron.

En bilist var kørt ind i rækværket fredag omkring klokken 13 og oprydningsarbejdet var så omfattende, at man var nødt til at lukke broen i en lille halv time.

Annonce

Ulykken skete på den svenske side af broen, så derfor har Københavns Politi ikke været involveret i oprydningsarbejdet. Men Københavns Politi oplyser, at der ikke umiddelbart er sket personskade i forbindelse med ulykken.

Annonce

Det hænder af og til, at ulykker lukker Øresundsbroen.

I slutningen af juni var broen lukket i to timer i begge retninger, efter at en sort BMW holdt stille i nødsporet, hvorefter den trak ud og kørte meget langsomt. Herefter kom en hvid varevogn og kørte direkte op bag i personbilen.

Annonce

Tre personer blev i den forbindelse kørt til Rigshospitalet med nakkesmerter.

Der kørte sidste år næsten syv millioner køretøjer over broen i 2011.

Annonce

/ritzau/

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web03