23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Daily til Kolding Kommune

Miljøvenlge EEV-Daily’er skal opfylde kommunens grønne politik.

Kolding Kommune har udvidet deres Iveco-flåde med fire nye Daily’er af den helt nye 2012-årgang.

Modellen, som er leveret, er en Daily 70C17 med en 3,0 liters 170 hk EEV-motor. Bilen har den seneste generation af bremsesystemet ESP som standard, ESP9, og andre sikkerhedssystemer som ABS, ASR, Hill-holder og airbag til både chauffør og passagerer.

Kolding Kommune har været Iveco-kunde i flere år, så valget var ikke så svært for kommunens indkøbschef Michael Jæger Andersen.

- På basis af vores erfaringer med Ivecos biler og vores ambition om at opfylde kommunens grønne politik, valgte vi igen Iveco Daily, siger Michael Jæger Andersen.

- Daily i 7 ton-versionen opfylder desuden vores behov i forbindelse med en lang række forskellige opgaver som gartnerbiler, tømrerbiler, glatførebekæmpelse mm.

Alle bilerne har partikelfilter, hvilket nedsætter partikeludslippet med op til 90 procent.

Levering og opbygning

Ÿ Alulad med 1500 kg bagtip.

Ÿ Træk med udtrækbar trin.

Ÿ Fassi M15A11-kran med støtteben.

Ÿ Diverse arbejdslys og blitz for, bag og på tag.

Ÿ Stigebøjle med gitter.

Ÿ Fastmonteret kasse ved siden af kran til aflæggerplads bag lad.

Alle fire biler er leveret med identiske opbygninger fra Danlad i Ejby. De er solgt og leveret af transportkonsulent Jan Nielsen, Iveco Vejle.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|