23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Scandlines-direktør fylder 50 år

På mandag den 9. juli fylder HR-direktør Stig Dambmann, Scandlines, 50 år. Stig Dambmann har været ansat i Scandlines siden 2009 og har i dag ansvaret for alle HR-aktiviteter og den interne kommunikation i Scandlines.

Stig Dambmanns karriere begyndte i Flyvevåbnet, hvor han startede som menig i 1984 og senere opnåede rang af kaptajn. I 1996 skiftede han luftrummet ud med aktiviteter på havet og blev ansat som HR-konsulent hos A.P. Møller-Mærsk. Han sluttede som Senior Director.

I 2008-2009 var Stig Dambmann ansat som HR Director hos Deloitte Business Consulting og kom herfra til Scandlines.

Siden januar 2012 har Stig Dambmann desuden været direktør i Scandlines Danmark og sidder i bestyrelsen i adskillige af virksomhedens selskaber, herunder blandt andet Scandlines Gedser-Rostock, Scandlines Helsingør-Helsingborg og Scandlines Danmark A/S. Stig Dambmann er desuden i sidste måned blevet udnævnt til adm. direktør i Scandlines’ firma DRU A/S.

Fejringen af den runde fødselsdag holdes i familiens skød med blandt andre hustruen Helle.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|instance-web04