23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Det bliver billigere at blive vognmand

Kravet til egenkapital mere end halveres fra 150.000 kroner til 70.000 kroner for den første tilladelse. Det fremgår af et lovudkast om ændringer i gods- og buskørselslovene, som transportminister Hans Chr. Schmidt har sendt i høring til den 10. januar 2011..

Lovforslaget ventes fremsat den 23. februar 2011. Forslaget er udløst af EU's såkaldte vejpakke om fælles regler for udøvelse af gods- og passagertransporterhvervene. Det skal træde i kraft den 4. december 2011. De nye bekendtgørelser og en ny vejledning udsendes til efteråret.

Nedsættelsen skal fjerne en omvendt diskrimination af danske vognmandsvirksomheder. De 70.000 kroner svarer til de nye EU-regler.

Egenkapitalkravet for tilladelse nummer to og videre forbliver 40.000 kroner pr. tilladelse.

Intet krav om kursus

Transportministerens lovforslag sløjfer også kravet om obligatorisk kursus for nye vognmænd.

- Der vil stadig være en prøve, men ansøgeren beslutter selv, hvordan vedkommende vil kvalificere sig til prøven, oplyser Hans Chr. Schmidt.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01