23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Trailere bliver dyrere i 2011

Stigning i råvarepriser påvirker pris på trailere. Schmitz Cargobull gennemfører prisstigninger for alle køretøjs-segmenter.

Europas førende trailer producent, Schmitz Cargobull, er ved at tilpasse sine priser - og det sker med øjeblikkelig virkning. Prisstigningen kommer til at påvirke bokstrailere, tiptrailere, containerchassiser og andre køretøjer, meddeler moderselskabet, Schmitz Cargobull AG.

Det er udgifter til energi-intensive råvarer som stål, aluminium og plast, der i øjeblikket har nået rekordhøjder som følge af de store stigninger i olie- og råvarepriserne. Hertil kommer den stigende globale efterspørgsel efter dæk og fælge. Det udøver også en massiv indflydelse på markedssituationen.

"Vi har forsøgt at forbedre vores effektivitet i produktionen og mindske vores materialeforbrug for at holde priserne nede, men den aktuelle situation kræver en prisregulering", hedder det i meddelelsen.

"Under finanskrisen 2008-2010 har efterspørgslen været begrænset, så vi har kunnet absorbere prisstigningerne, men efter krisen er efterspørgslen på transport og materiel begyndt at stige, og det har sat gang i prisstigningen. Det kan også mærkes på priserne for råvarer som træ, olie, stål, aluminium, zink, osv. Derfor kan vi heller ikke udelukke yderligere prisstigninger i løbet af 2011."

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web04