23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

FN indvier antipirat center i Kenya

De Forenede Nationers maritime agentur IMO har indviet det første af i alt tre antipirat informationscentre, der skal hjælpe med at bekæmpe den voksende plage af piratangreb i det Indiske Ocean og i Adenbugten.

Det første center er åbnet i den kenyanske havneby Mombasa som led i den såkaldte Djibouti-aftale fra 2009 om bekæmpelse af sørøveri og væbnet røveri mod skibe i den vestlige del af det Indiske Ocean og i Adenbugten.

Ifølge aftalen skal der oprettes tre informationscentre. Udover Mombasa er det i Dar es Salaam i Tanzania og Sana'a i Yemen. Endelig skal der oprettes et uddannelsescenter for anti-pirat styrker i Djibouti. Samtidig opfordres staterne i regionen til at foretage de nødvendige ændringer i deres lovgivning for at lette arrestation og retsforfølgelse af pirater.

Centrene skal indsamle og udveksle oplysninger om piraterne. De skal være i stand til at modtage og reagere på indberetninger og anmodninger om oplysninger eller bistand. Centrene skal blandt andet give informationer til EU-flådestyrken (EUNAVFOR).

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|