23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Flere lastbiler over Storebælt

Vækst i lastbiltrafikken på Storebælt gav bedre resultat for Sund & Bælt.

Sund & Bælts resultat for første kvartal af 2011 blev et overskud på 478 millioner kroner. Det er 28 millioner kroner bedre end i samme periode i 2010. Overskuddet skyldes især stigende indtægter fra vejtrafikken.

Vejindtægter steg i første kvartal 2011 til 513 millioner kroner mod 490 millioner kroner i samme periode sidste år.

Den totale vejtrafik udgjorde i gennemsnit 24.376 køretøjer i døgnet. I forhold til samme periode sidste år er trafikken steget med 3,6 pct.

- På Storebælt viser lastbiltrafikken for sjette måned i træk positive vækstrater. Det tyder på, at godstransporten befinder sig i en fase med mere vedvarende positiv vækst, siger Sund & Bælts administrerende direktør Leo Larsen.

- Væksten i personbilstrafikken skyldes først og fremmest, at vejnettet har været mere fremkommeligt på grund af mindre sne end sidste år, mens

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web03