23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Obama slår et slag for benzinbesparelser

USA tager sit hidtil vigtigste skridt i bestræbelserne på at nedbringe landets afhængighed af fremmed olie.

USA's præsident, Barack Obama, præsenterede fredag en ny aftale med bilproducenter om, hvor benzinbesparende deres biler skal være i fremtiden. Aftalen er, siger han, et afgørende skridt hen imod at mindske USA's afhængighed af udenlandsk olie.

Obama - flankeret af chefer fra Ford, General Motors, Chrysler, Honda og Toyota - sagde, at de nye krav om hvor mange kilometer en bil skal kunne køre på literen, vil gavne den almindelige amerikaner økonomisk.

- Denne aftale om benzinstandarder er det vigtigste skridt, vi har taget som nation for at nedbringe afhængigheden af udenlandsk olie, sagde Obama i en tale i et konferencecenter i Washington.

- Fremme i 2025 vil den gennemsnitlige benzinudnyttelse for deres biler været næsten fordoblet til næsten 55 mil per gallon, påpegede den amerikanske præsident.

Det svarer til 23,4 kilometer per liter.

- Vi har sat skrappe mål, og bilproducenterne har levet op til forventningerne, sagde Obama.

Programmet bygger på initiativer taget i maj 2009, der havde til formål både at forbedre benzinøkonomien og nedbringe CO2-forureningen hos nye person- og lastbiler - den første landsdækkende plan af sin art.

Fremme i 2016 vil det gennemsnitlige benzinforbrug for amerikanske biler være på 35,5 mil per gallon sammenlignet med 25 mil per gallon i 2009.

/ritzau/AFP

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web03