Natteravnene har indgået en samarbejdsaftale med transport- og logistikvirksomheden Bring.
Aftalen går ud på at hjælpe Natteravnene med at distribuere pakker til de 252 lokalforeninger landet over. Ud over en bedre økonomi betyder aftalen, at Natteravnene nu også kan få leveret pakker om aftenen.
De 252 lokalforeninger har jævnligt behov for leverancer af eksempelvis T-shirts, bolsjer, kampagnematerialer og selvfølgelig de velkendte, gule jakker.
AnsvarlighedSamarbejdet sker som et led i Brings ønske om at udvise social ansvarlighed:
- Gennem deres frivillige indsats udfører Natteravnene et stort, forebyggende og tryghedsskabende arbejde i hele landet samt på Færøerne og i Grønland. Det arbejde, finder vi, er værd at støtte, udtaler Anders Friis fra Bring.
Aftalen er ikke blot en økonomisk håndsrækning til Natteravnene. Bring kan levere både i dag- og aftentimerne, og det giver Natteravnene fleksibilitet i modtagelsen af pakkerne.
Sekretariatschef Erik Thorsted fra Natteravnene er derfor rigtig glad for aftalen med Bring.
- Vi kan nedbringe vores fragtudgifter, fordi Bring sponsorerer noget af omkostningerne, siger han.
- Derudover betyder det meget for os, at vi nu også kan levere vores materialer til foreningerne om aftenen, da mange af de frivillige er på arbejde i dagtimerne.
- For os giver aftalen således både lavere omkostninger og en bedre service, siger Erik Thorsted.