23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DFDS skibe sparer mere olie

Rederiet installerer Seaplanner på yderligere 17 skibe for at spare olie.
Annonce

Sejladsplanlægningssystemet Seaplanner er i øjeblikket installeret på syv af DFDS’ skibe. Nu har rederiet besluttet at installere systemet på yderligere 17 skibe.

Det fortæller project manager Claus Kruse fra DFDS’ tekniske afdeling til rederiets nyhedsbrev All Aboard.

Annonce

- Seaplanner er et værktøj, der hjælper navigatørerne på broen med at reducere olieforbruget ved hele tiden at optimere sejladsen.

- Programmet anbefaler optimal hastighed og rute i forhold til blandt andet ankomsttidspunkt, vejr, strøm og vanddybde.

Annonce

- Vejrudsigterne og beregning af strømme er meget bedre end dem, vi i øjeblikket har adgang til. Når der forventes dårligt vejr, er det lettere at vælge en rute, hvor skibet undgår de værste søer. Den nye rute kan hurtigt planlægges efter det laveste olieforbrug, og en simulering af rejsen viser, hvad man kan forvente på ruten.

Annonce

DFDS installerer Seaplanner i samarbejde med Force Technology

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web01