Efter mange års vækst på Fyn tager det store sønderjyske vognmandsfirma Fogtmann Transport nu konsekvensen og overtager pr. mandag den 12. juli det Odense-baserede vognmandsfirma Eventyrbilerne A/S.
Med erhvervelsen følger 23 nye lastbiler - deriblandt kran-, grus-, container- og blokvogne - som perfekt supplerer Fogtmanns eksisterende vognpark på 40 danske biler og 23 biler over grænsen.
- Det er en klar styrkelse af firmaet, siger Klaus Fogtmann.
- Vi kommer tættere på vores mange fynske kunder og får muligheden for at tilbyde dem hele paletten af transportydelser.
Direktøren for Eventyrbilerne, Steen Jensen, bliver i firmaet i overgangsfasen. Han er også begejstret - ikke mindst på grund af den grønne profil, som Fogtmann Transport bringer med sig. - Det er meget positivt og helt klart vejen frem for transportsektoren. Vi var selv i gang med en grøn proces. Fogtmann Transport var derfor den helt rigtige til at føre selskabet videre.
Flere certifikaterDet sønderjyske transportfirma fik i sidste måned - som den første vognmandsvirksomhed herhjemme - det grønne miljøcertifikat af transportminister Hans-Christian Schmidt.
Fogtmann Transport har tidligere også fået certifikatet for:
* at uddanne sine chauffører i at køre energirigtigt,
* at bruge de mest miljørigtige materialer og
* at bruge let nedbrydelige rengøringsmidler ved rengøring af lastbilerne.
Virksomheden fører et grønt regnskab, og de penge, der spares på benzin og lignende, tilfalder medarbejderne. Medarbejderne i Eventyrbilerne ser af samme grund frem til at blive en del af den nye virksomhed, som vil tælle 11 funktionærer og over 100 chauffører.