23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Mærsk opjusterer forventningerne

Det går bedre end forventet for Mærsks container-aktiviteter. Nu forventer koncernen, at overskuddet for 2010 bliver bedre end i 2008.
Annonce

Et overskud, der overstiger 2008-niveauet på 3,5 milliarder dollars (17 milliarder danske kroner) er en væsentlig opjustering i forhold til forventningerne i maj, hvor man nøjedes med at udtale, at der bliver overskud i 2010.

Udsigterne for 2010 er stadig meget usikre, men Mærsk-ledelsen tror på det gode resultat - under forudsætning af, at fragtraterne, olie-priserne og dollar-kursen forbliver på de nuværende stabile niveauer.

Annonce

Det positive resultat skyldes også Mærsks salg af aktierne i Yantian terminalen i Kina og Dansk Supermarkeds salg af Nettos engelske datterselskab, Netto Foodstores Limited.

Annonce

Mærsks halvårsresultat 2010 offentliggøres den 18. august 2010.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|