INTERVIEW. Siden 1907 har UPS været kendt for deres pakkedistribution – først i USA og siden i hele verden. UPS kom til Danmark i 1988.
I dag er pakkedistribution og kurértransport kun en del af jobbet for UPS, som gerne vil ses som en slags partnere for kunderne, som de ”coacher” med bedre IT-løsninger og med at blive globale. UPS ynder at vokse sammen med kunderne.
- Vi ved alt om international handel, siger Boris Dobberstein, adm. direktør for UPS i de nordiske lande.
- Vi håndterer 18 millioner pakker om dagen, og vi har 400.000 medarbejdere placeret overalt på verdenskortet. Vi kan hjælpe danske virksomheder med at komme videre, og vi ser et stort potentiale i mange danske virksomheder.
- I dag koncentrerer vi os meget om kunder indenfor industriel produktion, detailhandel og højteknologi samt medicinalvarer.
ProblemknusereUPS har netop lanceret en ny kampagne under titlen ”United Problem Solvers”, hvor man går i dybden med omkostninger ved logistik.
- Vi ser blandt andet på, hvordan man kan være hurtig, have fordele og stadig sikre den bedste ”supply chain” løsning.
- Vores mål er at gøre vores kunder mere konkurrencedygtige.
Boris Dobberstein understreger, at danske virksomheder skal holde øjnene åbne og være klar til at satse internationalt.
- De må komme ud over grænserne og eventuelt skyde nødvendig teknologi og hjælp ind i processen.
- Vi tager over, når det gælder al logistik, siger Doberstein.
- Det skal man ikke bekymre sig om. Vores beregninger viser, at det koster tre dollars, hver gang en kunde ringer og spørger efter en forsendelse.
- Man får jo ikke solgt noget mens man taler i telefon. Og hvis man ikke sælger noget, vækster man ikke.
- Vi bruger ”Track-and-Trace.” Så kan kunden selv slå sit svar på og finde ud af, hvor forsendelsen er.
Returforsendelser vokser- Den afdeling, der vokser hurtigst hos UPS, er afdelingen for returforsendelser, siger Boris Dobberstein.
- Det hænger sammen med dem stigende internethandelen. Faktisk returneres 30 procent af alle forsendelser.
- Det er ikke de forsendelserne, der kommer til tiden, der bekymrer modtagerne. Det er de forsendelser, der kommer for sent, der volder problemer for både afsender og modtager.
- Cirka 0,1 procent af alle forsendelser kommer for sent. Det er en lille mængde, men den har enorm betydning.
- Kunderne vil vide, hvorfor, det er gået galt. Det det er os, der ringer kunderne op og fortæller, hvad vi gør for at afhjælpe skaden.
- Det er ikke afskibers opgave. Afskiber skal ikke bekymre sig. Vi sørger for at ringe kunderne op i god tid og fortæller om sagen, slutter Boris Dobberstein

