23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ny motor sparer diesel

Mercedes' nyeste lastbilmotor reducerer CO2-udslip og brændstofforbrug.

Mercedes-Benz lancerer nu en ny generation af sin OM471-motor til lastbiler. For en bil, der kører 130.000 km om året, kan det betyde en årlig besparelse på 1.100 liter diesel og tre ton mindre CO2-udslip.





- Den nye motor har fået ny brændstofindsprøjtning, højere kompression og en ny turbolader, forklarer Lasse Wøhlk, der er salgschef for lastbiler hos Mercedes-Benz i Danmark.





- Alt i alt har fornyelsen kostet lidt over en halv milliard kroner i udviklingsomkostninger.





OM471 er grundstenen i Daimler-koncernens tunge lastbilsmotorer og anvendes i hele verden til Mercedes-Benz, Freightliner, Western Star og Fuso lastbiler. Den anvendes også i de tunge Mercedes-Benz og Setra busser. Den er til dato produceret i cirka 250.000 eksemplarer.





- Den nye generation af OM471 kan nu bestilles til levering i Mercedes-Benz Actros, oplyser Lasse Wöhlk.





Fakta

De seneste 50 år er lastbilernes brændstofforbrug faldet med omkring 60 procent. I midten af 1960'erne kom den direkte indsprøjtning, der med ét slag reducerede forbruget med 25 procent. Siden da er forbruget faldet og effekten steget år for år.


BREAKING
{{ article.headline }}
0.143