Det gælder blandt andet hos Danish Crane Building i Nibe, hvor man i de seneste uger har holdt et vågent øje med forhandlingerne.
- Vi har selvfølgelig fulgt det med stor spænding, for det vil helt sikkert gavne en virksomhed som vores, fortæller direktør Jon Jensen til DR Nordjylland.
AnnonceI Nibe er man især fortrøstningsfuld omkring den fremtidige produktion af særlige "proceskraner", der bruges til at håndtere halm, husholdnings- og bygningsaffald i kraftværker.
Annonce- Nu pumper man store summer ud i verden, og der vil sikkert blive bygget CO2-reducerende kraftværker rundt omkring i verden. Det ser rigtig, rigtig fornuftigt ud, siger han.
AnnoncePotentialet kan især vokse i lande som Kina og Indien, og det kan være med til at danne grobund for de gode effekter, man allerede oplever andre steder.
- Vi er meget eksportorienterede. Lige nu boomer det specielt i England, fordi industrien har fine tilskudsmuligheder, og der er Danmark rigtig godt repræsenterede. Vi bygger mange kraftværker derovre, hvor vi fungerer som underleverandører, oplyser Jon Jensen.
Annonce Annonce