Vognmands- og Speditionsvirksomheden Rørby Johansen fra Herlufmagle har i regnskabsåret 2014/15 leveret en markant forbedring på bundlinjen.
En forbedring på hele 3,9 mio. kr. bringer årets resultat op på imponerende 5,5 mio. kr., i modsætning til de 1,6 mio. kr., man kunne notere sig efter 2013/14.
AnnonceJørgen Rørby Johansen, der startede vognmands- og speditionsvirksomheden tilbage i 1971, betegner resultatet som meget tilfredsstillende.
- Der har været noget mere at lave, og så har vi solgt det fra, som ikke er rentabelt, siger han, og uddyber:
Annonce- Vores udlejning af entreprenørmaskiner gav underskud i flere år efterhånden, så det har vi valgt at sælge. Omsætningen er steget væsentligt, som heldigvis har afspejlet sig i overskuddet.
AnnonceAlle udgifterne i forbindelse med afhændelsen af entreprenør-delen til Bramsnæs Entreprenørmaskiner er medtaget i regnskabet.
- Firmaet tilpasses til det generationsskifte, som vi har været i gang med i flere år, forklarer Jørgen Rørby Johansen.
AnnonceHan har ikke for nuværende har en tidsplan for, hvornår sønnen Carsten Rørby Johansen, der lige nu har titel af afdelingsleder, skal overtage roret.
Annonce