23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Meget få lande følger EU-reglerne

Danmark er et af de eneste land, der har indført den lovpligtige efteruddannelse.

Det er mere end fem år siden, at Danmark implementerede EUs lovpligtige efteruddannelse for chauffører. Alle danske chauffører har været igennem uddannelsen første gang, og er i gang med at gøre det for anden gang; men ordningen er ikke trådt i kraft i mange andre EU-lande endnu. Flere af de andre andre EU-lande er ikke rigtig kommet i gang endnu.

- I Tyskland har de forlænget implementeringen af loven med fem år, siger Henning Grøn Thorsen, afdelingsleder på Uddannelsescenter Holstebro.

- Her taler man om at indføre en uddannelsesdag om året for chauffører, men jeg ved ikke, hvornår ordningen i givet fald skal starte - eller bliver til noget.

Transportmagasinet: Der kører mange udenlandske chauffører i Danmark. Er det ikke uheldigt, at de ikke får samme efteruddannelse, som danske chauffører får?

- Ud fra et nationalt synspunkt kunne man godt ønske sig, at flere af de andre EU-lande gjorde noget ved dette her. Vejdirektoratet og Politiet har sat fokus på det, men det har ikke rigtig givet noget i forhold til politikerne. Det er EU, der bestemmer, og Danmark er ikke så stærk i EU-systemet.

- Sagen viser, at Danmark på nogle punkter er meget hurtig til at indføre EU-regler, selv om andre lande ikke prioriterer det så højt, slutter Henning Thorsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03