23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Aabenraa Havn vil udvikle forretningen

Bestyrelsen er klar til at ansætte en forretningsudvikler til at udbygge havnens position
Annonce

Bestyrelsen i Aabenraa Havn får nu ønsket om at få ansat en forretningsudvikler opfyldt med en nyoprettet stilling. Det skriver JydskeVestkysten.

Ansættelsen sker, fordi bestyrelsen har et ønske om at gøre havnen til en mere proaktiv spiller på markedet.

Annonce

- Vi bliver snart ejere af et større areal ved Enstedværket, og vi skal generelt være bedre til at udvikle de forskellige arealer. Det kunne eksempelvis være til udlejning, siger Erwin Andresen, der er formand for Aabenraa Havns bestyrelse, til JydskeVestkysten.

Annonce

Det er Aabenraa Havns vision at være et vigtigt transportknudepunkt både nationalt og internationalt, og det skal på landkortet. Den nye forretningsudvikler skal stå for kontakten til især nye virksomheder.

Annonce
Annonce
Annonce

Kilde: JydskeVestkysten

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|