23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DSV åbner kontor på ny lokation

Stigende aktiviteter i bilindustrien betyder højere efterspørgsel på transport- og logistikløsninger - og så er DSV på pletten

DSV åbner nyt kontor i Makedonien. Det skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

Det nye kontor bliver placeret i Skopje, med tre ansatte som skal være med til at vækste forretningen.

Afdelingen vil blive ledet af Dragan Petrushevski, der har mange års erfaring indenfor logistik i såvel Makedonien som i udlandet.

Skopje-kontoret er det første af sin slags indenfor DSV-koncernen i Makedonien. Det nye selskab DSV Road DOOEL kommer til at håndtere alle transport- og logistikaktiviteter i Makedonien, inklusiv Air & Sea og Logistics aktiviteter.

Makedonien har omkring 2,1 mio. indbyggere og ligger på Balkan-halvøen, grænsende op til Serbien, Bulgarien, Grækenland, Albianien og Kosovo. Makedonien har to lufthavne (i Skopje og Ohrid), men opererer hovedsageligt gennem havnene i Thessaloniki i Grækenland og Durres i Albanien. Makedoniens største industrier er tekstil, landbrug og metalindustri.

De seneste otte år har bilbranchen dog også vist sig som en voksende industri i Makedonien, da mange producenter vælger at etablere sig i landet. Dette betyder igen en stigende efterspørgsel på transport- og logistikløsninger ind og ud af landet, som DSV altså nu vil være med til at løfte.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web01