23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hold øje med farten

Dynamisk fartbegrænser hjælper chauffører med at køre pænt

Ønsker man at komme overskridelser af hastigheden til livs? Det er nu muligt at få sådan en hjælp - helt automatisk - med e-Cruise DSL.

Det er verdens første dynamiske fartbegrænser til eftermarkedet. Det fungerer ved hjælp af data fra Garmin Fleet-ready navigationsenheder, som konstant sender data om den aktuelle hastighedsgrænse på vejen.

Garmin navigationsenheden bestemmer hastighedsgrænsen ved hjælp af GPS-data og kommunikerer informationen til e-Cruise DSL-enheden via Garmins Fleet Management Interface, som derefter begrænser køretøjet til den aktuelle fartgrænse.

- Ikke alene undgår man at få bøder, men man kan også reducere brændstofforbruget. Det viser vores data, fortæller Lars Kiel Jensen og Hanne Hansen, der er ansvarlige for salg og markedsføring i henholdsvis udlandet og Danmark.

Systemet er rent dansk udviklet af Lindgaard Pedersen, som mest er kendt for at producere fartpiloter til eftermarkedet.

Transport 2017 Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063