23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Dansk gods kører sjældnere på skinner

Trængsel på motorvejene fylder meget i landskabet herhjemme, men mens alle gode ambitioner går på at flytte mere gods til bane, så går godsmængderne på skinner internt i Danmark og internationalt ud af landet kun én vej – og det er nedad.

Det skriver Finans.

Ifølge Danmarks Statistiks nyeste tal over jernbanetransporten, steg transporten med gods på skinner i 2017 med 1 pct. til 2,7 mia. tonkm. Men hagen er, at langt det meste gods blot er i transit gennem Danmark, på tur mellem Tyskland og Skandinavien. Den del af transporten på godsjernbane udgjorde hele 83 pct. i fjor.

Transittransporten steg med 5 pct., mens den indenlandske transport af gods på jernbanen - ifølge Danmarks Statistik – faldt med 12 pct. målt i tonkm.

Den internationale godstransport på skinner til Danmark blev reduceret med 10 pct. ifølge Danmarks Statistik, mens der var et fald på 13 pct. i godset, som blev sendt ud af Danmark på jernbanen.

Kilde: Finans

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|