23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Transportmagasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

DFDS mister brexit-kontrakter med Storbritannien

Efter udskydelse af Storbritanniens EU-exit har det britiske transportministerium opsagt kontrakt med DFDS.
Annonce

Det danske rederi DFDS må vinke farvel til de kontrakter med det britiske transportministerium, som blev underskrevet for at sikre Storbritannien nok kapacitet til fragt til og fra landet i tilfælde af et brexit.

Det bekræfter DFDS til branchemediet ShippingWatch.

Annonce

Kontrakterne trådte i kraft 29. marts, da det oprindeligt var planen, at briterne skulle forlade EU den dag. Men inden det blev til virkelighed, blev brexit udskudt.

Annonce

Ud over DFDS gik nogle af kontrakterne til det britiske rederi Brittany Ferries.

Det var ikke indskrevet i kontrakterne, hvad der ville ske med, hvis brexit blev udskudt.

Annonce

Det hele har dog ikke været forgæves. Ifølge ShippingWatch har The National Audit, der står for statens regnskaber i Storbritannien, tidligere oplyst, at den britiske stat skal punge ud med over 450 millioner kroner for at annullere kontrakterne.

Annonce

/ritzau/

Annonce

Kilde: /ritzau/

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|